Zgrzytanie zębami najczęściej pojawia się u osób z wadami zgryzu. Polega ono na niekontrolowanym przez daną osobę nawykowym, silnym zaciskaniu zębów, a w szczególności w nocy.

Jego powodami może być: stres, silne emocje oraz nadwrażliwość. Bruksizm często dotyka osoby z napięciem nerwowym, takim jak złość, ból lub frustracja. Dotyka również osoby z tendencjami agresywnymi, żyjącymi w ciągłym pośpiechu  lub nadmiernie konkurencyjnymi.  Istnieją pewne dowody na to, że u niektórych osób bruksizm jest spowodowany brakiem równowagi neuroprzekaźników w mózgu. Ponadto niektóre leki, takie jak leki przeciwdepresyjne fluoksetyna i paroksetyna, mogą powodować bruksizm.

Objawy bruksizmu to przede wszystkim:

  • pękanie i ścieranie zębów;
  • rozchwianie koron zębów;
  • uszkodzone, zdestabilizowane uzupełnienia protetyczne (mosty, korony, implanty)
  • nawracające bóle głowy, karku, szyi i pleców;
  • ograniczona ruchomość oraz bóle stawów żuchwowych;
  • ból i przeskakiwanie żuchwy;
  • odsłonięte szyjki zębów w połączeniu z krwawieniem z dziąseł;
  • zanik przyzębia;
  • przygryzanie i uszkodzenie błony śluzowej policzków.

Lekarze apelują aby nie lekceważyć tej przypadłości, ponieważ nieleczona może doprowadzić do poważnych powikłań, jak na przykład: uszkodzenia szkliwa, uszkodzenia całej konstrukcji zęba, mogą pojawić się problemy z tkankami przyzębia a nawet stawu skroniowo-żuchwowego.

Obecnie stosuje się specjalne szyny relaksacyjne, które zakłada się na noc w celu eliminowania zgrzytania.

bruksizm - zgrzytanie zębami - szyna relaksacyjna - 1 - wiedza - blog - klinika stomatologiczna Poznań Materna Dental
bruksizm - zgrzytanie zębami - szyna relaksacyjna - 2 - wiedza - blog - klinika stomatologiczna Poznań Materna Dental
bruksizm - zgrzytanie zębami - szyna relaksacyjna - 3 - wiedza - blog - klinika stomatologiczna Poznań Materna Dental

W klinice Materna Dental oferujemy wykonanie indywidualnej szyny relaksacyjnej miękko – twardej.

Wystarczy wykonanie krótkiego skanu wewnątrzustnego, który skutecznie zastępuje tradycyjne metody wycisków z masą alginatową. Skan pozwala technikom na wydrukowanie modelu zębów pacjenta w 3D, a ten na wykonanie szyny relaksacyjnej dopasowanej do ust pacjenta. Taka nakładka na zęby zapobiega zgrzytaniu i nadmiernemu zaciskaniu zębów.

Przy odpowiedniej higienie nakładki mogą być stosowane przez dłuższy czas, a pacjent może odetchnąć z ulgą od ciągłego bólu zębów i dziąseł.

Kolejną metodą walki z bruksizmem jest zabieg z toksyną botulinową. W klinice Materna Dental substancja podawana jest przez doświadczonego lekarza medycyny estetycznej za pomocą cienkiej igły w mięsień żwacz. Działanie toksyny botulinowej polega na zmniejszeniu napięcia mięśnia żwacza co w efekcie zmniejsza ból mięśni i łagodzi objawy bruksizmu. Co więcej, botoks pozwala na pozbycie się kwadratowej twarzy przez jej modelowanie i wyszczuplenie.

Inne terapie obejmują: radzenie sobie ze stresem lub lękiem – poprzez uczenie się strategii promujących relaksację, takich jak kontrolowanie oddechu, gimnastyka rozluzniajaca czy medytacja. Warto również poprosić swojego dentystę o pokazanie ćwiczeń wspomagających prawidłowe ułożenie ust lub szczęki. Należy również unikać przyjmowania wieczorem substancji pobudzających: nie pij napojów zawierających kofeinę, takich jak herbata lub kawa, oraz unikaj alkoholu. Mogą one w znaczny sposób nasilić niekontrolowane zgrzytanie zębów. Zadbaj również o higienę snu, który umożliwia prawidłową regenerację organizmu, oraz ogólnie ogromnie pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie.